ŞİRKET POLİTİKAMIZ

Yaşam Tekstil

Şirket Politikamız

İŞYERİNDE GÜVEN

Birbirimize adil ve saygıyla davranarak insanların en iyi işlerini ortaya çıkarabilecekleri yüksek düzeyde güven içeren bir ortam oluşturmaktayız.


ÇALIŞANLARIMIZIN DÜRÜSTLÜĞÜNE GÜVEN

YAŞAM TEKSTİL KONFEKSİYON SANAYİ ve TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ çalışanları olarak hepimiz, Şirketin çıkarlarına en uygun şekilde hareket etmekte ve Şirketin itibarını zedeleyecek davranışlarda bulunmaktan kaçınmaktayız.


İŞ ETİĞİMİZE OLAN GÜVEN

rakiplerimiz ve tedarikçilerimiz ile olan işlerimizde ve mali kayıtlarımızda kesin doğruluk ve dürüstlük gözetmekteyiz.

İşyerinde Güven - Çalışanlarımıza Bağlılığımız


Çalışanlarımız için insanların en iyi işlerini ortaya çıkardığı ortam türü olan yüksek düzeyde güven içeren bir iş ortamı geliştirmeye kendimizi adamış durumdayız. Kanuna aykırı taciz, ayrımcılık ve sağlık ,güvenliğe yönelik tehditlerin tümü yüksek güven içeren ortamımıza zarar vermekte ve insanların kusursuzluğa ulaşmalarını daha güç hale getirmektedir. Bu nedenle kanuna aykırı taciz, göz korkutma ve ayrımcılıktan ari olan güvenli bir iş ortamı sağlamak bizim politikamızdır.


Fırsat Eşitliği: Tüm çalışanlarımız ve iş başvurusu yapanlar için güçlü bir fırsat eşitliği politikası sürdürmekteyiz ve geçerli kanunlar uyarınca sahip olduğumuz tüm yükümlülüklere uymaya kendimizi adamış durumdayız.


Ayrımcılık Yapmama: İstihdamla ilgili tüm kararlarımızı (işe alma, terfi, tazminat, vs.), kişinin ırk, renk, din, yaş, tabiiyet, cinsiyet, gebelik, özürlü ve engelli, askerlik ya da gazilik durumu, medeni durumu ne olursa olsun üretimimizde çalıştırmak politikamızdır.


Taciz Olmaması: Taciz cinsel nitelikte olsun ya da olmasın ya da bir çalışanın cinsiyet, ırk, din ya da geçerli kanunlar uyarınca korunan diğer özelliklerine tabi olsun ya da olmasın, işyerinin kabadayılık ve uygunsuz tacizden ari olmasını sağlamak için çalışmaktayız. Çalışanların tüm ayrımcılık ve taciz şikayetlerini ivedi ve kapsamlı bir şekilde araştırmak ve Şirketin bu davranış nedeniyle Şirket politikasının ihlal edilmiş olduğuna karar vermesi halinde çözüme yönelik tedbirler almak politikamızdır.


Sağlık ve Güvenlik: Tüm geçerli sağlık, güvenlik, çevre ve iş yasalarına uymakta ve daha sağlıklı ve güvenli bir iş ortamı için çalışmaktayız.


Uyuşturucusuz İşyeri: Alkol istismarı ve yasa dışı uyuşturucu kullanımı olmayan bir işyerine sahibiz.


Veri Gizliliği: İşletme biriminiz için geçerli olan Elektronik Yazışmalar Politikası uyarınca, Şirketin kişisel verileri nasıl işlemden geçirdiği konusunda çalışanların gizlilik haklarına saygı duymaktayız.


İtibara Yönelik Riskin Önlenmesi: Şirketin itibarı, en değerli varlıklarımızdan biridir. Bu nedenle her zaman, itibara zarar verecek ya da Şirketin unvanını zedeleyecek işler yapmadığımızdan emin olmak için dikkatli davranmaktayız


Kişisel Kazanç: Şirket mülkiyetini, bilgilerini ya da konumunu kişisel kazanç için uygunsuz bir şekilde kullanmamaktayız.


Gizlilik: Aksi yönetim tarafından uygun şekilde talimat verilmediği sürece, Şirket bilgilerinin gizliliğini kesin olarak korumakta, aile fertlerine ve arkadaşlara bile ifşa etmemekte ve bu bilgileri yalnızca meşru olarak bilmesi gereken diğer çalışanlarla paylaşmaktayız. Kaza eseri açıklama da Şirket açısından kasıtlı açıklama kadar zararlı olabileceği için, gizli konuları halka açık yerlerde konuşmama ve gizli belgeleri dikkatli taşıma konusunda her önlemi almaktayız. Şirket bilgilerinin gizliliğini koruma yükümlülüğü, bir çalışan Şirketten ayrıldıktan sonra da sürmektedir ve çalışanın bir gizlilik sözleşmesi imzalayıp imzalamamış olması önemsizdir.


Rüşvet :Nakit ya da değerli hizmet veya başka bir şekilde rüşvet veya bahşiş teklif etmemekte, vermemekte, istememekte ya da kabul etmemekteyiz.


Şirket, tüm çalışanların pozisyonu hangi seviyede olursa olsun kendisine dürüst davranmasını beklemektedir. Bu Standartların olası dürüstlük sorunlarını belirlemenizde size yardımcı olacağı ve bu durumlarla nasıl başa çıkılacağı konusunda rehberlik sağlayacağı umulmaktadır.